Kelionė į Kretngą ir Palangą

Įspūdžiai iš ekskursijos po Kretingą ir Palangą

Vis pilnėjantys sniego patalai, vis labiau spaudžiantis šaltukas,  pirmoji uždegta Advento žvakė primena, kad artėja stebuklų metas – Kalėdos.  Kad šių švenčių laukimas būtų prasmingas, Kelmės „Kražantės“ progimnazijos Liolių skyriaus 5-7 klasių mokiniai, jų vadovės Irena ir Danguolė, socialinė pedagogė Rita, tikybos mokytoja Daiva, skyriaus vedėja Lina, mokinių mamos Inga, Kristina, Silva, Virginija, Jurgita, Rima vieną snieguotą rytą išvyko ekskursiją į pajūrį. Kultūros paso pasiūlyta edukacija „Vienuolių takais“ nukėlė visus į XVII a. pradžios Kretingą, kai buvo pastatyta Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelės Marijos bažnyčia ir įkurtas pranciškonų vienuolynas. Šią šventovę pastatyti įsakė LDK karvedys Jonas Karolis Chodkevičius. Tai jo pergalės Salaspilio mūšyje paminklas, kuris pakeitė to krašto gyvenimą.
       Kretingos švietimo centre mus pasitiko vaikų psichologas, ekskursijos gidas Antanas, kuris įdomiai, žaismingai ir vaizdingai papasakojo bei vizualiai supažindino su bažnyčios ir vienuolyno istorija. Edukacinės ekskursijos metu sužinojome, kad ši bažnyčia turi gotikos ir renesanso bruožų ir yra seniausia išlikusi bažnyčia Žemaitijoje, o didysis altorius – didžiausias medinis altorius Lietuvoje. Stebuklingais laikomi Šv. Antano skulptūra ir paveikslas bei Šv. Pranciškaus Asyžiečio altorius. Vienuolyne ir bažnyčioje saugomi neįkainojami istoriniai lobiai – knygos, paveikslai, religiniai objektai. Iki šiol išlikusios 400 metų senumo bažnyčios centrinės durys yra puoštos drožiniais ir fundatorių herbais. Po centriniu altoriumi, požemiuose, palaidoti Chodkevičių šeimos nariai bei pranciškonų vienuoliai, nužudyti Šiaurės karo metu. Žiaurius laikus mena ir kankinių koplyčia. Kad vienuoliai buvo išsilavinę ir domėjosi mokslu, rodo vienuolyno kieme stovintis pirmasis Lietuvoje saulės laikrodis. Ekskursijos po bažnyčią ir vienuolyną pabaigoje gido Antano buvome pakviesti užlipti į bažnyčios bokštą, pasigrožėti 3 skirtingų dydžių varpais bei Kretingos miesto panorama.
       Dabar Kretingos bažnyčia yra ne tik visų parapijiečių, Šv. Klaros seserų, vienuolių pranciškonų maldos namai, bet ir turistų traukos centras, kuriame net patiems mažiausiems yra įrengta vaikų žaidimų erdvė.
       Prasmingai ir brandžiai praleidę laiką Kretingoje, nuvykome į Palangą. Čia pirmiausia aplankėme Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią, kuri savo išore yra labai panaši į Kelmės bažnyčią. Linksmos ir žaismingos pramogos lioliškių laukė iliuzijų namuose „Eureka“, kur stebėjome 5 laboratorinius chemijos bandymus, žavėjomės meno ir mokslo naujovėmis, interaktyviais, loginiais žaidimais, o patekę į magijos ir triukų pasaulį, aplankėme „kreivų veidrodžių karalystę“, išbandėme „velnio tunelį“, „vinių lovą“, „triukšmo mašiną“, pasivaikščiojome po „visatos kambarį“. Nekasdieniškų įspūdžių ir emocijų kupini nuskubėjome pasisveikinti su jūra. Mus pasitiko rami Baltija, o gaivus žiemos pradžios vėjelis, romantinė nuotaika kvietė kuo ilgiau žavėtis šia gamtos didybe.
       Turbūt niekas neįsivaizduotų ekskursijos po pajūrį be vandens pramogų, todėl ir mūsų kelionės finalas – dviejų valandų maudynės Palangos laisvalaikio ir poilsio centre „Atostogų parkas“. Čia lioliškiai nardė ir plaukiojo 2.20 cm gylio baseine, lepinosi burbulinėse voniose, išbandė vandens srovių baseiną, akmenukų taką, mynė povandeninius dviračius.
        Kad kelionė neprailgtų ir mokiniai įgytų kuo daugiau žinių, mokytoja Lina organizavo mokiniams integruotą lietuvių kalbos ir tikybos viktoriną apie religinę ir istorinę Kalėdų prasmę, apie Advento laikotarpio simbolius, papročius ir tautosaką.
        Vienuolyno ir aplankytų bažnyčių vizualinis vaizdas, galimybė liesti ir klausytis istorijos leido ekskursijos dalyviams diskutuoti apie pokyčius tarp praeities ir dabarties, skatino smalsumą ir pilietiškumą, padėjo suvokti, kaip buvo kuriami miestai, vienuolynai, bažnyčios ir pasidžiaugti  pakankamai saugiais dabarties laikais.

Lina Dzimidienė